Den endelige tidsplan for løbsafviklingen forligger først efter tilmeldingsfristen.

Lørdag, 20.08.2022

FördeRACE

4 km rundstrækning (bruges kun til indledende løb, såfremt antallet af tilmeldinger nødvendiggør, at der afvikles indledende løb).

6 km rundstrækning (finale).

Arrangøren forbeholder sig retten til at ændre rundstrækningens længde.

Løb nr. LøbskodeBeskrivelse
1CF 1xKvinde – single
2CM 1xHerre – single
3CF 2xKvinde – dobbelt
4CM 2xHerre – dobbelt
5CF/CM 2xMix – dobbelt
6CF 4x+Kvinde – dobbeltfirer med styrmand
7CM 4x+Herre – dobbeltfirer med styrmand
8CF/CM 4x+Mix – dobbeltfirer med styrmand

Skulle det, grundet antallet af tilmeldinger, blive nødvendigt at afholde både indledende og finale løb, afvikles først alle indledende løb (i ovenfor nævnte løbsrækkefølge), hvorefter finale løbene afvikles (ligeledes i ovenfor nævnte løbsrækkefølge).


Søndag, 21.08.2022

Stadtwerke Flensburg FördeSPRINT

Afvikles parallelt på op til 6 baner.

* Kvalifikationsløb til World Rowing Beach Sprint Finals iht. DRV retningslinjer (https://www.rudern.de/news/erprobungsmassnahme-und-nominierungsrichtlinien-zum-coastal-rowing-veroeffentlicht)

FördeSPRINT Program

Løb nr. LøbskodeBeskrivelse
9CF 1xKvinde – single
10CM 1xHerre – single
11CJW 1xJunior piger – single
12CJM 1xJunior drenge – single
13CF 2xKvinde – dobbelt
14CM 2xHerre – dobbelt
15CJW 2xJunior piger – dobbelt
16CJM 2xJunior drenge – dobbelt
17CF/CM 2xMix – dobbelt
18CJMix 2xJunior mix – dobbelt
19CF 4x+Kvinde – dobbeltfirer med styrmand
20CM 4x+Herre – dobbeltfirer med styrmand
21CF/CM 4x+Mix – dobbeltfirer med styrmand
22Stafet CF 1xKvinde stafet med 4 enkeltstarter
23Stafet CM 1xHerre stafet med 4 enkeltstarter
24Stafet CF/CM 1xMix stafet med 4 enkeltstarter

Skulle det, grundet antallet af tilmeldinger, blive nødvendigt at afholde både indledende og finale løb, afvikles først alle indledende løb (i ovenfor nævnte løbsrækkefølge), hvorefter finale løbene afvikles (ligeledes i ovenfor nævnte løbsrækkefølge).